Ημερίδα σταδιοδρομίας

Πραγματοποιήθηκε στις 23-04-2024 στις 12:00 με μεγάλη επιτυχία η δράση “Ημερίδα Σταδιοδρομίας” με εισηγητές και εισηγήτριες γονείς της σχολικής μας κοινότητας οι οποίοι παρουσίασαν στη Β’ και Γ ΄τάξη τα επαγγέλματά τους. Στην ημερίδα συμμετείχαν οι κύριοι/κυρίες: Άφκου Ζωή: ιατρός μικροβιολόγος, Κονιδάρη Αθηνά: βοηθός μικροβιολόγος νοσοκομείου, Μπελεγρή Ελένη: δασκάλα ειδικής αγωγής, Μπίλλιας Θωμάς: απόστρατος αξιωματικός, Ορφανίδου Σαββατού: καταστηματάρχης βιολογικών προϊόντων και Τσοχανταρίδης Γεωργιος: λογιστής. Η παρουσίαση έγινε με άκρως ενδιαφέροντα και βιωματικό τρόπο και τα παιδιά  την παρακολούθησαν με μεγάλη προσοχή και υπέβαλαν ερωτήσεις.
Ευχαριστούμε πολύ τους γονείς που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμά μας και δημιουργήθηκε αυτή η τόσο ωραία εκδήλωση.
Η δράση θα συνεχιστεί και την επόμενη χρονιά.

Θεατρικές βραδιές

Ολοκληρώθηκε  το Σάββατο 20-4-2024 με τη θεατρική παράσταση ” Ο καλός άνθρωπος του Σετσουάν” του Μπρεχτ στο Βασιλικό θέατρο, η δράση “Θεατρικές βραδιές” που διοργάνωσε το σχολείο μας, για να παρακολουθήσουμε μαθητές, καθηγητές και γονείς, θεατρικές παραστάσεις του Κρατικού θεάτρου Βορείου Ελλάδος. Η δράση άρχισε στις 24 Φεβρουαρίου με την παράσταση ” Βίρα τις άγκυρες “ στο θέατρο της Εταιρίας Μακεδονικών Σπουδών. Συμμετείχαν 55 άτομα. Συνεχίσαμε με την παράσταση “Μαρίκα με είπανε Μαρίκα με βγάλανε” στη Μονή Λαζαριστών, με συμμετοχή 54 ατόμων. Και κλείσαμε με το προχθεσινό Σάββατο με συμμετοχή 47 ατόμων.
Η δράση είχε μεγάλη επιτυχία και εκτός από τον πολιτιστικό ρόλο της πέτυχε και τον πρωταρχικό σκοπό να φέρει κοντά τα μέλη της σχολικής κοινότητας σε ένα πιο χαλαρό και ευχάριστο περιβάλλον εκτός σχολείου.
Η δράση θα συνεχιστεί και του χρόνου.

Αγώνες επιχειρηματολογίας

Πολλά συγχαρητήρια στην ομάδα ρητορικής του 1ου Γενικού Λυκείου Νεάπολης για την συμμετοχή και την σημαντική διάκριση στους αγώνες επιχειρηματολογίας .
Το σχολείο μας συμμετείχε για πρώτη φορά στους αγώνες επιχειρηματολογίας που διεξήχθησαν στις 13 Απριλίου 2024, ημέρα Σάββατο, στο 1ο Πρότυπο Λύκειο «Μανώλης Ανδρόνικος» και κατάφερε να σημειώσει 2 νίκες σε ισάριθμους αγώνες και να καταλάβει την 8 η θέση ανάμεσα σε 30 συμμετέχοντα σχολεία.

Την ομάδα του σχολείου μας απαρτίζαν οι μαθητές :
1.Γουναρά Μυρσίνη (Α2)
2.Λαζαρου Θωμαή -Σεβαστή (Α3)
3.Χρυσοχοιδης Νίκος (Β1)
4.Γκαμσιζη Ελένη (Α2)
5.Τσιτσίνη Βασιλική (Α1)
6.Λεπίδης Νίκος (Α3)

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί Μαυρίδου Αναστασία, Μπεληγιάννη Ιωάννα.
Μπράβο παιδιά και του χρόνου με την πρωτιά ….

Δημοσίευση Υπουργικών Αποφάσεων για την ενδοσχολική βία και τον εκφοβισμό

Γνωστοποίηση Δημοσίευσης Υπουργικών Αποφάσεων στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης

ΦΕΚ Β 2176_24_35692_ΓΔ4_8_4_24_ΚΥΑ ΠΛΑΤ ΒΙΑ

ΦΕΚ Β 2177_24_36421_ΓΔ4_8_4_24_ΥΑ_ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΕΣ ΥΠΕΥΘ ΒΙΑ

Ανανέωση εγγραφών 2024-2025

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες των μαθητών της Α και Β τάξης του σχολείου μας, προκειμένου να ανανεωθούν οι εγγραφές για το επόμενο σχολικό έτος είναι απαραίτητο να συμπληρωθούν οι παρακάτων δύο υπεύθυνες δηλώσεις  και από τους 2 γονείς-κηδεμόνες και να προσκομιστούν στο σχολείο μέχρι τις 22-4-2024, από τους μαθητές (όχι με email). Οι επιλογές για τη γνησιότητα υπογραφής είναι οι εξής α) Μπορείτε να τυπώσετε να συμπληρώσετε τις δηλώσεις και να πάτε στο ΚΕΠ για το γνήσιο της υπογραφής. β) Να κάνετε αντιγραφή επικόλληση τα κείμενα στο gov. gr και να μας προσκομίσετε τυπωμένες τις δηλώσεις και γ) Να έρθετε στο σχολείο και να υπογράψετε ενώπιόν μας. Οι υπεύθυνες δηλώσεις υποβάλλονται και από τους 2 γονείς. Ο ένας δηλώνει ότι θα είναι ο κηδεμόνας e-eggrafes ο οποίος θα είναι υπεύθυνος για τη διαδικασία και ο άλλος θα συναινέσει γι αυτό

ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ ΓΟΝΕΙΣ 2024-25

e-εγγραφές_Α

e-εγγραφές_Β

Υπενθύμιση προθεσμίας για τις σχολές της Πυροσβεστικής

Σας ενημερώνουμε ότι έχει αναρτηθεί δελτίο τύπου υπενθύμισης που αφορά στις καταληκτικές προθεσμίες υποβολής της Αίτησης-Υπεύθυνης Δήλωσης και των σχετικών δικαιολογητικών για τη συμμετοχή των υποψηφίων στο διαγωνισμό για την εισαγωγή στις Σχολές της Πυροσβεστικής Ακαδημίας, έτους 2024.

Μπορείτε να δείτε το δελτίο τύπου εδώ: https://www.minedu.gov.gr/news/57949-21-03-24-2024